Skauti se tradičně účastní nejrůznějších sbírek, pomáhají vybírat peníze na mnoho bohulibých účelů. Říct si však o peníze pro sebe – třeba na opravu klubovny – nikdy moc neuměli. Přitom zájem o skauting stále roste, dětí v oddílech přibývá a ne vždy je možné vše zvládnout svépomocí a dobrovolnictvím. Změnu nabídla před necelými dvěma lety Skautská nadace Jaroslava Foglara. Ta kromě vlastních grantových řízení působí jako prostředník pro organizační jednotky Junáka s možností využít platformu darujme.cz k vlastním dárcovským projektům. Celková vybraná částka právě přesáhla 1 milion Kč.

„Na jednom skautském semináři jsem přednášel o fundraisingu a zeptal jsem se přítomných, kdo daroval v loňském roce peníze. Skoro všichni zvedli ruku. A pak měli nechat ruku nahoře ti, kdo darovali peníze skautům. Zůstaly nahoře tři ruce. Přestože neváháme věnovat skautingu většinu svého volného času, existují nějaké zábrany, proč nedáváme skautingu také peníze, přestože darování peněz jiným je pro nás běžné,“ říká Ivo Brzobohatý, člen správní rady Skautské nadace Jaroslava Foglara.

Nadace pomůže skautskému středisku, které chce žádat, s veškerou administrativou, formulací projektu, zaštítí celý proces. Kromě toho ještě u některých projektů dělá takzvaný matching, tzn., že k úspěšně vybraným prostředkům přidá ještě nadační podporu.

“Přispívají nám hlavně rodiče, ale sem tam se objeví i někdo, kdo je mimo naše blízké okolí. Důležité je dle mého zmínit v záměru to, že už jsme udělali velký kus práce a potřebujeme výpomoc – pouze na darech realizace projektu nesmí záviset,“ uvedl vůdce skautského střediska Duha Brno Jiří Libus.

 

První projekt „Den pro Orlovy“ byl spuštěn v červnu 2017, vybralo se 19 600 Kč od 58 dárců. Na základě získaných zkušeností byl skautfunding nabídnut organizačním jednotkám a v prvním roce se podařilo vybrat 310 tisíc. V polovině dubna 2019, tj. za necelé dva roky, byl překročen první milion. Tato částka je rozdělena mezi 26 projektů, z toho jich je již 9 ukončených. První milion je složen z 1247 darů. Platforma Darujme.cz umožňuje i pravidelné měsíční dárcovství. Několik stálých podporovatelů má například Skautský dům v Mostě.

„Děkuji za Skautskou nadaci Jaroslava Foglara všem dárcům, kteří jste podpořili některý z projektů. První milion nás naplňuje optimismem,“ dodal Ivo Brzobohatý.

Všechny veřejné projekty nadace lze najít na www.podporit.jdem.cz

Přidejte se k ostatním, kteří odebírají náš pravidlený informační email.

Shrnutí novinek, upozornění na nové výzvy a programy nadace. 

Děkujeme za důvěru! Pokud máte nějaký dotaz, neváhejte se na nás obrátit. Přejeme pěkný den.