13 tajemství Jaroslav Foglara – narozeniny

Jak slavil Jestřáb narozeniny? Většinu svého života na táboře, kam Dvojka, kterou 60 let vedl, odjížděla hned počátkem prázdnin. Ale našly se i výjimky, jako v roce 1943, kdy se termín posunul, a my se díky zachovanému deníku můžeme do oslavencova dne přenést. Právě deníky jsou asi nejcennějším pokladem, co byt skrýval. Doplnili jsme je přáními z poslední dekády Foglarova života.

6. července 1943. Úterý.

Dnes je mně 36 let, ale ve víru starostí s táborem si to ani neuvědomuji a také nemám žádné komplexy, jako jsem míval před lety v ten den.

Je teplo, mlhavé slunečno, chvílemi zataženi. Horký den.

Lektorát: Píšu dopis Mangovi jako odpověď na jeho stížnosti do zařazení k Balůově službě.

Kuratorium: Jdu do Kuratoria, abych navštívil inž. Marschnera ohledně Sokolských domečků. Nepovoleno, nic nepovoleno! Píšu mu dopis, není tam, jdu tam pak zase odpoledne, čekám, jdu mezitím k Zdendovi do kanceláře. Jsem zoufalý. *

Doma: Při polední přestávce přichází Čermák a já mu dávám k ilustrování 1 seriál „Permoníčka“ atd.

V Kuratoriu vidím poprvé „spisovatele“ Drápalu!

U Zdendy píšu lístek s proviz. instrukcemi Vlastovi.

Z Kuratoria jedu zdrcený domů jedenáctkou.

Bývalý člen Vláďa Michálek píše pohled z kanoistické tůry.

Dal jsem Odymovi spravit plášť ke Koňákovi.

Doma: Brzo přicházejí Flik a Balů. Instrukce ale ještě nejsou. – Před 10. hodinou přichází ještě přát k narozeninám Rejpal a Ďubki.

Pumík udělala výborný perník.

Jdeme spát po 11 hodině.

Hoši odcházeli asi ve ¾ na 11.

Vysvětlivky:

*Jednalo se o povolení k letnímu táboření Dvojky.

Pumík je Jestřábova maminka.