100 krabic archivního materiálu!

Celkem 100 banánových beden foglarovských pamětihodností jsme shromáždili v bytě po Jaroslavu Foglarovi, který je majetkem nadace. Pamětihodnosti nyní katalogizujeme a vytřiďujeme z nich literární memorabilie, které předáme Památníku národního písemnictví.

Brzy uplyne 110 let od Jestřábova narození. Jeho byt byl dlouhá léta zapečetěn a až nyní začal vydávat svá tajemství. Skautská nadace Jaroslava Foglara, pro vás z mnoha krabic a regálů plných prachu, vylovila méně známé i naprosto zapadlé doklady jeho života a díla.

Když spisovatel v roce 1999 zemřel, byl kvůli právním nejasnostem jeho byt úředně zapečetěn. Více než šestnáct let trvalo než se ho znovu podařilo odemknout novému vlastníkovi, kterým se stala Skautská nadace Jaroslav Foglara.

Dvoupokojový byt kromě běžných obytných věcí obsahoval ještě velké množství písemností v mnoha skříních a regálech, ale i různé dárky jenž mu přinášeli jeho věrní čtenáři. Vše bylo pečlivě zabaleno a převezeno ve 100 banánových krabicích do nadačních prostor k podrobnějšímu utřídění. Ač se zdálo, že k už tak obří pozůstalosti uložené v Památníku písemnictví není co dodat, opak se ukázal pravdou. Materiály uložené v bytě přináší nová a nová překvapení a odkrývají další a další bílá místa Jestřábova života a tvorby. O některá z nich se s vámi chceme u příležitosti výročí narození, podělit.

Přikládáme několik fotek z bytu Jaroslava Foglara

Jarosla Foglar - byt